Fizioterapija- vingrošana
Fizioterapija
Lai izvērtētu pacienta fizisko funkcionālo stāvokli fizioterapeits savā darbā izmanto dažādas izvērtēšanas metodes, kā: stājas un gaitas analīze, kustību apjoma un kvalitātes mērījumi un analīze, muskuļu funkciju (spēka, garuma, izturības) izvērtējums, līdzsvara un koordinācijas testi, motorās kontroles analīze, ķermeņa izjūtas un apzināšanās novērtējums, muskuļu un saišu saspringuma izvērtējums, sirds-asinsvadu sistēmas reakcijas uz slodzi, elpošanas funkciju novērtējums un analīze, kā arī dažādi speciālie testi.
Svarīgs veiksmīgas fizioterapijas priekšnosacījums ir aktīva pacienta iesaistīšanās ārstēšanās procesā. Fizioterapeita izrakstītās zāles nevar ieiet un nopirkt aptiekā, iedzert un nolikt plauktiņā. Fizioterapeita receptē ir gan konkrēti aktīvi vingrojumi, kuri jāveic pašam, gan atpūtas minūtes ar relaksācijas tehnikām pēc saspringtas darba dienas, gan pastaigas svaigā gaisā noteiktā tempā. Kā galvenās fizioterapeitiskās ārstēšanas metodes var minēt: terapeitiskie vingrinājumi, līdzsvara un koordinācijas treniņš, relaksācijas tehnikas, pozicionēšana, mīksto audu tehnikas un locītavu mobilizācija. Speciālas terapijas: Bobata terapijas, PNF, Feldenkreisa metode, palīgierīču lietošanas treniņš u.c.
Fizioterapijas metodes var veiksmīgi izmantot dažādu saslimšanu un traumu ārstēšanas un rehabilitācijas procesā. Tās efektīvi spēj novērst vai mazināt tādas problēmas kā: kustību traucējumi, sāpes, tūska, samazināta slodzes izturība un citas.
Fizioterapija pieaugušajiem:
- ar neiroloģiskām saslimšanām (diska trūce, diska profūzija, karpālā kanāla sindroms, sēžas, sejas nerva iekaisums, ekstremitāšu tirpšana, galvassāpes, galvas reiboņi, troksnis ausīs, migrēna, miega traucējumi, neiropātiskas sāpes, stāvoklis pēc insulta, parkinsonisms, izkaisītā skleroze, somatoformā veģetatīvā distonija, hroniska noguruma sindroms),
- ar ortopēdisku saslimšanu - muskuloskeletāro saslimšanu gadījumā (muguras sāpes, sāpes un / vai sasprindzinājums muskuļos, samazināts muskuļu spēks, sāpes locītavās, stājas traucējumi, skolioze, osteoporoze, fibromialģija, fascīts, miozīts, listēze, stāvoklis pēc locītavu endoprotezēšanas, stāvoklis pēc lūzumiem, traumām, mežģījumiem, saišu un muskuļu sastiepumiem),
- ar sirds - asinsrites sistēmas saslimšanām (pēc miokarda infarkta, sirds operācijām, hipertoniskās slimības gadījumā, cilvēkiem ar hronisku koronāro sirdsslimību, hipotonijas gadījumā, virspusējo vēnu tromboflebīts, dziļo vēnu tromboze, venozās atteces traucējumi, sirds mazspēja), ar limfrites saslimšanām (limfostāze),
- vielmaiņas slimību gadījumā (cukura diabēts),
- gremošanas saslimšanu gadījumā (gastrīts, čūla, kolīts, aizcietējumi, žults ceļu diskinēzija, noslīdējumi),
- ar elpošanas orgānu sistēmas saslimšanām (pneimonija, bronhīts, bronhiālā astma, plaušu emfizēma, pleirīts),
- ar ginekoloģiskām un uroģenitālām saslimšanām (urīna nesaturēšana, dzemdes noslīdējums, hemoroidālās saslimšanas, vēdera aizcietējumi),
- ar reimatoloģiskām saslimšanām (iekaisīgās locītavu slimības (reimatoīdais poliartrīts, juvenīlais reimatoīdais poliartrīts, ankilizējošais spondilartrīts jeb Behtereva slimība), metaboliskās locītavu saslimšanas (podagra), distrofiski-deģeneratīvās locekļu saslimšanas (deformējošā osteoartroze, deformējošā spondiloze).
Fizioterapija bērniem:
- ārstnieciskā vingrošana, kas piemērota, lai ārstētu bērna stājas traucējumus, uzlabotu līdzsvaru un koordināciju. Ārstnieciskās vingrošanas laikā tiek pielietoti arī spēles elementi, tādējādi bērns nemaz nepamana, ka tiek ārstēts.
- ārstnieciskā vingrošana grupā, ne tikai palīdz cīnīties ar stājas traucējumiem, bet arī uzlabo bērnu sociālo kontaktu veidošanas iemaņas un apmierina vajadzību pēc saskarsmes iespējām.
ārstnieciskā vingrošana bērniem elpceļu slimību gadījumā dažkārt atklepošanai un elpceļu atbrīvošanai ir nepieciešami speciāli vingrojumi un vibromasāža. Mazie pūš spalvas, mētā bumbas, vingro uz lielās vingrošanas bumbas un ar masāžu viņiem tiek izvibrināts krūšu kurvja reģions.
Pakalpojumus sniedz fizioterapeiti